Treść główna

Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

Co zrobić, żeby buty nie obcierały?
Przeglądaj

Zakup nowej pary obuwia zawsze bardzo cieszy. Jednak radość może nie trwać długo, jeśli już po pierwszym dniu noszenia buty zaczynają obcierać. Dlaczego tak się dzieje i jak zapobiegać takim sytuacjom?

Dlaczego buty obcierają?

Obcierające buty są dość powszechnym problemem. Otarcia na skórze zazwyczaj powstają w okolicach pięty, choć mogą również pojawić się na śródstopiu, kostce bądź palcach. Tego rodzaju rany lub pęcherze są nie tylko nieestetyczne, ale również mogą powodować trudności w chodzeniu bez odczuwania bólu. Dlaczego buty, które były przymierzane w sklepie i wydawały się wygodne, nagle obcierają?

Przyczyn powstawania otarć jest kilka. Najczęściej wiąże się to ze złym dopasowaniem obuwia – nie może być ono zbyt ciasne lub zbyt luźne. Otarcia na pięcie mogą również pojawić się wtedy, gdy zapiętek uszyty jest z twardych, często sztucznych materiałów. Może się również okazać tak, że model jest źle przeszyty, co również może mieć wpływ na powstawanie otarć lub odcisków.

Jak zapobiegać obcieraniu butów?

W myśl zasady “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, zakup butów powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Pamiętając o kilku zasadach uniknie się nieprzyjemnym otarciom.

  1. Odpowiednio dobierz rozmiar

Buty najlepiej przymierzać w drugiej połowie dnia, gdy stopa jest nieco zmęczona i tym samym delikatnie opuchnięta. Zakładając buty w sklepie warto chwilę w nich pochodzić. Pozwoli to ocenić, czy rzeczywiście gdzieś nie uciskają lub są zbyt luźne.

  1. Wybieraj naturalną skórę

Należy zwracać uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest model obuwia. Najlepiej unikać sztucznych tworzyw – mogą nie tylko powodować otarcia, ale także nadmierne pocenie się stóp, co również sprzyja powstawaniu odcisków.

  1. Sprawdź przeszycia

Otarcia na pięcie mogą powstawać przez krzywe przeszycia bądź gruby i twardy materiał wykorzystany do budowy zapiętka.

  1. Korzystaj z zamka lub sznurówek

Chodzenie w rozsznurowanych lub niezapiętych butach nie tylko może powodować otarcia, ale także dużo bardziej męczy stopę i może prowadzić do kontuzji.

  1. Dbaj o nawilżenie stóp

Zbyt sucha skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na pękanie. Wystarczy delikatny ruch stopy w bucie, aby powstało podrażnienie. Warto korzystać z kremów do stóp, które pomogą nawilżyć suchą skórę.

Sposoby na obcierające buty

Powodujące otarcia buty nie zawsze nadają się do zwrotu bądź wyrzucenia. Jest na szczęście kilka sprawdzonych sposobów na to, aby przestały powodować bolące rany na piętach. Jeśli obuwie jest delikatnie luźne można skorzystać z półwkładek lub żelowych zapiętek, które zabezpieczą stopę w newralgicznym miejscu. Z kolei przy zbyt ciasnych butach, warto zainwestować w krem lub spray do rozciągania butów. Jeśli te akcesoria obuwnicze nie przyniosą pożądanego rezultatu najlepiej oddać buty do szewca, który z pewnością pomoże rozwiązać problem.