Impregnacja i pielęgnacja butów skórzanych, na co zwrócić uwagę!
Kupiłaś właśnie swoje wymarzone buty, stawiasz na jakość, wygodę oraz modny fason. Zapewne chcesz się nimi cieszyć jak najdłużej. Buty marki Kaniowski to synonim elegancji, wygody oraz wysokiej jakości.
Buty wykonane ze skór naturalnych zapewnią Ci komfort niezależnie od pory roku. Aby w pełni móc cieszy się niesamowitymi właściwościami tego surowca, oraz korzystać z butów przez lata, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja oraz impregnacja.
Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, buty tracą fason, skóra wysycha i traci swoje właściwości. W tym artykule podpowiemy Ci jak dbać o buty wykonane z różnych rodzajów skór. Nie ma jednej sprawdzonej metody, dlatego w naszym artykule opisujemy poszczególne rodzaje skór, z których produkujemy buty Kaniowski.
Kroki w pielęgnacji butów:
- Czyszczenie
- Wybierz środki odpowiednie do pielęgnacji danej skóry
- Zrobić test na kawałku przed impregnacją całego buta
- Sprawdź preparaty dostępne w naszym sklepie, obecnie pielęgnacja i impregnacja butów to szybki i przyjemny proces
SKÓRA LICOWA
Skóra licowa, inaczej nazywana gładką. Skóra właściwa, poddana obróbce mechanicznej, nadająca jej gładką powierzchnię. Skóry licowe są bardzo odporne na zabrudzenia i wilgoć. Najczęściej jest to skóra bydlęca, cielęca lub kozia. Ten rodzaj skóry ma wiele zalet, dzięki czemu jest najczęściej wykorzystywana przy produkcji obuwia. Buty wykonane ze skóry licowej są nie tylko eleganckie i praktyczne, wpływają też na zdrowie naszego ciała. Nasza skóra oddycha i dodatkowo odprowadza wilgoć. Najważniejsza przy pielęgnacji jest systematyczność. Dzięki temu buty będą nam służyć wiele sezonów.
Do czyszczenia butów ze skór licowych należy używać szczotki z naturalnym włosiem (link do szczotek). Można do tego stosować też wilgotną ściereczkę, czyścik lub wilgotna chusteczkę. Nie należy używać żadnych rozpuszczalników, może to jedynie uszkodzić powierzchnię buta. Skóra licowa nie jest odporna na wodę, podczas produkcji jest zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi, nie jest to jednak powłoka stała.
Buty wykonane ze skóry licowej należy impregnować preparatami przeznaczonymi do danego rodzaju skóry. Do pielęgnacji zalecamy pasty lub kremy w odpowiednio dobranym kolorze. Po nałożeniu danego preparatu, but należy wypolerować.
Aby Twoje buty wykonane ze skóry licowej były trwałe i trzymały swój fason należy przechowywać je w zamkniętych pudełkach, lub miejscach bez dostępu światła dziennego. Używaj prawideł. Lub wypchaj buty zgniecionym papierem. Do wysokich kozaków możesz włożyć specjalne usztywnienie lub zwinięte sztywne czasopismo.
WELUR KOZI I ZAMSZ
Skóra welurowa należy do grupy skór szorstkich, skóry szorstkie dzielą się na zamszowe i nubukowe. Welur należy do tej pierwszej grupy. Skóra zamszowa to obrobiona mechanicznie wewnętrzna cześć skóry. Skóry welurowe wyróżniają się strukturą meszku o znacznie dłuższych włoskach. Welur ma mniej matowe wykończenie niż skóra nubukowa, po przejechaniu palcem można zauważyć jaśniejsze i ciemniejsze smugi, które powstają z ułożenie włosia. W produkcji butów Kaniowski stosujemy welur kozi. Buty z weluru koziego oraz zamszu są bardziej eleganckie i szlachetne.
Przy wyborze butów welurowych oraz zamszowych również trzeba postawić na pielęgnację i impregnacje. Do czyszczenie należy używać specjalnej gumowej szczotki (link do gumowej szczotki), czyszczenie wykonujemy na sucho, skóra welurowa nie jest odporna na wilgoć, woda może powodować odbarwienia.
Pamiętaj o odpowiedniej impregnacji, ochroni to skórę welurową przed zabrudzeniami oraz odbarwieniami. W przypadku przechowywania postępuj tak jak z butami wykonanymi ze skóry licowej.
SKÓRA NUBUKOWA
Skóra nubukowa należy do rodzaju skór szorstkich, tak jak zamsz czy welur jest to skóra szlifowana. W przypadku nubuku szlifowana jest wierzchnia część skóry, czyli lico. Nubuk charakteryzuje się matowym wykończeniem i bardzo delikatną powierzchnią. Jest to jedna z najdroższych skór, spowodowane jest to procesem produkcji.
Skóra ta jest bardzo delikatna i podatna na wilgoć, należy czyścić ją na sucho specjalną szczotką. Najważniejszą częścią pielęgnacji jest odpowiednia impregnacja. Pamiętaj, aby każdy preparat przetestować na niewidocznej części buta. Należy unikać czyszczenia wodą, najprawdopodobniej pozostawi ona przebarwienie. Do skór nubukowych nie stosujemy past ani kremów, możemy w ten sposób nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię naszych butów.
Pamiętajmy o odpowiednim przechowywaniu, używajmy prawideł lub wypchajmy buty zgniecionymi papierami. Przechowujemy je w suchych, ciemnych miejscach. Kluczem do sukcesu przy pielęgnacji butów nie tylko nubukowych jest systematyczność.
SKÓRA LAKIEROWANA – NAPLAK
Buty ze skóry lakierowanej były kiedyś zarezerwowane na wielkie wyjścia, teraz towarzyszą nam na co dzień. Buty Kaniowski wykonywanie są ze skóry naplakowej, błyszczącej z widoczną linią ozdobnych załamań.
Skóry lakierowane powstają poprzez nakładanie na skórę właściwą warstw specjalnego lakieru.
Przy ich pielęgnacji, bardzo ważne jest wykonywanie jej zaraz po zdjęciu butów ze stóp. Skóry lakierowane są bardzo delikatnie i narażone na uszkodzenia, głównie zarysowania mechaniczne.
Do czyszczenie skóry lakierowane świetnie sprawdzi się flanelowa ściereczka i …mleko. W przeciwieństwie do wody, nie będzie wysuszać powierzchni naszych butów. Przy butach lakierowanych bardzo ważne jest nabłyszczanie i polerowanie.
SKÓRY METALIZOWANE, TŁOCZONE, METALICZNE ORAZ PERŁOWE
Do butów wykonanych ze skór z efektami ozdobnymi, trzeba podejść indywidualnie.
Jeśli jest to skóra tłoczona we wzór, należy pielęgnować ją jak dany rodzaj skóry gładkiej.
Skóry metaliczne, perłowe i ze wzorem najlepiej pielęgnować przy użyciu wilgotnej szmatki, w razie potrzeby czyścić ją z poważniejszych zabrudzeń delikatną szczotką z naturalnego włosia. Nie należy używać rozpuszczalników, które mogą nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię naszych butów. Buty z ozdobnymi efektami należy odpowiednio przechowywać, najlepiej w pudełkach. Używać prawideł lub zgniecionych kawałków papieru.
Opisane rady zawsze sprawdzamy na własnym obuwiu. Może się jednak zdarzyć, że opisane w treści sposoby nie zawsze będą skutecznie, co może skutkować uszkodzeniem obuwia. Pamiętaj, że opisywane w treści artykułu rozwiązania i porady stosujesz na własną odpowiedzialność, a powyższy tekst nie może być podstawą do ewentualnej reklamacji.
-
Szczotka do zamszu i nubuku Bama10,99 zł
-
Szczotka premium z końskim włosiem Bama31,99 zł
-
Szczotka do polerowania Bama15,99 zł