Treść główna

Jak dbać o skórzane mokasyny?

Półbuty marki Kaniowski
Przeglądaj

Mokasyny są niezwykle popularne i z pewnością niejedna kobieta ma choć jedną parę tych damskich butów. Są wygodne, stylowe i co najważniejsze – łatwo utrzymać je w czystości. Jak dbać o skórzane mokasyny? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Zachwycające mokasyny

Skórzane mokasyny damskie to model butów, który od kilku sezonów króluje nie tylko na wybiegach mody, ale także podczas codziennego użytkowania przez kobiety. Mokasyny zwykle szyje się ze skóry licowej, bądź zamszowej. Każda z nich wymaga innego rodzaju pielęgnacji, aby na długo zachowały swój nieskazitelny wygląd i przykuwały uwagę świetnym fasonem powinno się o nie dbać w odpowiedni sposób. Tylko jak dbać o skórzane buty?

Mokasyny w kolorze szałwii
Beżowe mokasyny z kryształami
Mokasyny ręcznie szyte

Jak dbać o skórzane mokasyny damskie?

Warto pamiętać, że do skórzanych butów należy używać odpowiednich preparatów konserwujących. Przede wszystkim powinno się je nakładać na oczyszczone buty, które są suche. Obuwie ze skóry licowej powinno się czyścić ściereczką, która jest nasączona letnią wodą. Po takim pierwotnym oczyszczeniu zaleca się użycie specjalistycznego preparatu dedykowanego do tego typu skóry. Preparaty występują również w odmiennych odcieniach, dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę do jakiego koloru obuwia jest on dedykowany: czarnego, brązowego, beżowego. Występują także warianty preparatów bezbarwnych.

Jak dbać o skórzane buty z zamszu?

Mokasyny wykonane z zamszu powinny być czyszczone przy użyciu plastikowej bądź gumowej suchej szczoteczki, która jest dedykowana do pielęgnacji tego rodzaju obuwia. Szczoteczka pomoże w zniwelowaniu kłopotliwych zabrudzeń. Warto jednak pamiętać, że szczotkowanie powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem włosia. Do niwelowania tego rodzaju zabrudzeń nie używa się żadnych dodatkowych preparatów ani wody, ponieważ zamsz zniekształca się pod jej wpływem. Warto pamiętać, że obuwia skórzanego oraz zamszowego nie należy suszyć na słońcu, ponieważ promienie słoneczne wpływają na odbarwianie koloru. Na co dzień, aby zachować klasyczne mokasyny damskie w odpowiedniej formie, powinno się stosować prawidła, które zapobiegają pojawianiu się odkształceń na cholewce.

Wilgoć działa niekorzystnie na skórzane mokasyny

Wychodząc naprzeciw różnego rodzaju pomysłom, warto zwrócić uwagę na to, aby pod żadnym pozorem nie prać w pralce mokasynów skórzanych, ponieważ wilgoć nie działa korzystnie na materiał, który z pewnością zniekształci się. Tego typu obuwia nie należy suszyć w suszarce bębnowej, ponieważ grozi to rozklejeniem, a także deformacją obuwia.

W naszym sklepie można nabyć profesjonalne szczoteczki, które pomagają w utrzymaniu czystości powierzchni obuwia. Oprócz szczotek przeznaczonych do skory zamszowej bądź licowej, dodatkowo warto wyposażyć się w odpowiednią szmatkę, bądź gąbeczkę do nakładania preparatów, które z pewnością nie uszkodzą powierzchni skóry. Warto pamiętać, aby każde obuwie czyścić zgodnie z zaleceniami producenta.