Treść główna

Jak usunąć sól z butów zamszowych i skórzanych?

Jak usunąć sól z butów zamszowych i skórzanych?
Przeglądaj

Wybierają zimowe buty damskie kierujemy się komfortem oraz praktyczności. Buty mają przede wszystkim chronić nas przed zimnem. Dobre obuwie powinno być dopasowane do warunków atmosferycznych, niestety nawet najwyższej jakości buty z naturalnej skóry nie mają szans z solą drogową, która skutecznie może zniszczyć nasze buty. Jak usunąć brzydkie ślady od soli z Twoich ulubionym zimowych butów? Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kilka praktycznych rad.

Przede wszystkim zapobiegaj!

Już przed sezonem zimowym przygotuj swoje buty. Wkrótce wraz z pojawieniem się pierwszego śniegu,  na chodniki trafi sól drogowa, która może skutecznie zniszczyć Twoje buty ze skóry licowej lub zamszowej. Aby Twoje buty zostały z Tobą na wiele sezonów postaw na odpowiednią pielęgnację. Najskuteczniejszym sposobem na walkę ze śladami soli na zimowych butach jest profilaktyka. 

Pamiętaj: 

  • regularnie dbaj o swoje obuwie, po powrocie do domu lub przyjściu do pracy usuń ślady błota i zabrudzeń 
  • używaj odpowiednich materiałów impregnacyjnych dostosowanych do rodzaju materiału z którego wykonane są Twoje buty 
  • postaw na elastyczność skóry licowej, pamiętaj o jej pastowaniu 
  • poza domem używaj nawilżonych chusteczek do usuwania zabrudzeń i błota. 

Jeśli masz taką możliwość omijaj kałuże oraz zabłocone odcinki chodnika wiemy, że nie jest to łatwe w sezonie zimowym. 

Jak wyczyścić ślady z soli z butów ze skóry licowej?

Skoro na Twoich butach pojawiły się nieestetyczne ślady z soli możemy w łatwy sposób Ci je usunąć. Buty skórzane są najczęściej kupowanym obuwiem w okresie jesiennym i zimowym. Usuwanie śladów ze skóry licowej jest stosunkowo łatwej. Pamiętajmy, ale zrobić to jak najszybciej od pojawienia się ich na naszych butach. Tutaj czas ma znaczenie, zależy nam aby sól nie wniknęła w głąb struktury skóry. 

Spróbuj: 

  • świeże plamy możesz spróbować przetrzeć wewnętrzną cześć skóry chleba, są duże szanse, że skóra wchłonie plamy. 
  • użyj roztworu wody z odrobiną płynu do mycia naczyń, pamiętaj aby po przetarciu ich wysuszyć powierzchnię skóry
  • najlepszym rozwiązaniem, które sprawdza się nawet przy opornych plamach jest roztwór wody i octu 1:1. Przetrzyj zaplamione miejsce. Po usunięciu plamy wytrzyj powierzchnię skóry do sucha. 

Po usunięciu białych śladów pamiętaj o pielęgnacji swojego skórzanego obuwia oraz o impregnacji, która ochroni Twoje buty w przyszłość.

Jak wyczyścić buty zamszowe ze śladów soli?

W przypadku zamszowych lub nubukowych butów sprawa jest dużo trudniejsza. W przypadku usuwania lekkich zabrudzeń lub kurzu wystarczy wyszczotkować buty specjalną szczotką. Sprawa komplikuje się, kiedy wybieramy tego typu buty na okres zimowy. Buty zamszowe nie lubią się z wodą, tutaj impregnacja jest postawową czyności przed pierwszy założeniem. Skóra zamszowa ma jednorodną fakturę z lekkimi włosami co znacznie utrudnia jej czyszczenie. Nie wolno butów zamszowych prac, ani zanurzać całych w wodzie. Doprowadzi to do ich zniszczenia, skóra odkształci się i traci miękkość. 

Przede wszystkim do usuwania śladów po soli z butów zamszowych wybierz specjalną szczotkę do czyszczenia zamszu lub gumkę. Bez problemu dostaniesz je w naszym sklepie internetowym oraz w wielu innych punktach. Możesz spróbować, przy trudnych zabrudzeniach użyć roztworu octu z wodą w proporcjach 1:1. Nanoś go zwilżoną szmatką dbając o nie przemoczenie butów.