Treść główna

Jak pielęgnować skórzane szpilki?

Jak pielęgnować skórzane szpilki?
Przeglądaj

Skórzane szpilki nie tylko są prezentują się nadzwyczaj dobrze na stopie, ale również są niezwykle trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji buty te mogą służyć nawet kilkanaście lat. Jak czyścić i konserwować tego rodzaju obuwie?

Czyszczenie szpilek skórzanych

Zalet skórzanych szpilek jest bardzo wiele. Skóra naturalna jest przede wszystkim trwała i przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje swoje właściwości oraz wygląd przez wiele lat. Ponadto buty skórzane są bardziej komfortowe od modeli wykonanych z materiałów sztucznych.

Jednak o tym, dlaczego warto wybierać szpilki z naturalnej skóry można przeczytać w osobnym artykule na naszym blogu, a w tym wpisie zajmiemy się tematem pielęgnacji tego rodzaju obuwia damskiego. Poniżej znajdziesz wskazówki o to, jak dbać o szpilki wykonane ze skóry licowej, lakierowanej i zamszowej.

Jak czyścić szpilki ze skóry licowej

Szpilki ze skóry licowej odznaczają się niezwykłą trwałością, ale trzeba pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Ta jest niezwykle prosta i nie zajmuje wiele czasu:

  1. W pierwszym kroku należy oczyścić buty z zanieczyszczeń w postaci błota i kurzu. Można do tego użyć szczoteczki o miękkim włosiu.
  2. W kolejnym etapie użyj wilgotnej szmatki do usunięcia starej warstwy pasty, a następnie wytrzyj buty do sucha.
  3. Pora na nałożenie środka ochronnego. Możesz użyć specjalnej pasty do butów (bezbarwnej bądź w kolorze skóry) lub skorzystać z innych preparatów do skóry licowej, jak np. balsam z woskiem lub krem pielęgnacyjny. Pastę można nakładać miękką szmatką lub specjalną szczoteczką. Dostępne są również preparaty w płynach i gąbeczkami, które ułatwiają aplikację środka na obuwiu.
  4. Ostatni element to nabłyszczanie. Gdy pasta na butach wyschnie użyj szczotki połyskówki do przetarcia całej powierzchni skórzanych szpilek.

Jak czyścić szpilki ze skóry lakierowanej

Szpilki z lakierowanej skóry powinno się czyścić za każdym razem po ich użyciu. Warto też pamiętać, aby nie zakładać lakierek w czasie mrozów, a także nie trzymać ich w pobliżu źródeł ciepła. W ten sposób skóra zachowa swój pierwotny wygląd na dłużej.

Do czyszczenia szpilek ze skóry lakierowanej najlepiej używać miękkiej, wilgotnej szmatki. Doskonale sprawdzi się flanela, którą należy ściągnąć brud z powierzchni obuwia. Następnie, przy pomocy miękkiego materiału należy nałożyć preparat do polerowania skóry lakierowanej. Zabezpieczy to skórę i nada jej połysku.

Pamiętaj, aby nie robić tego szczotką, ponieważ może ona porysować lakierki. Jeśli zauważysz na powierzchni skóry zarysowania, możesz użyć specjalnego korektora, który zabezpieczy i lekko zamaskuje skazy.

Jak czyścić szpilki ze skóry zamszowej

Pielęgnacja skóry zamszowej powinna odbywać się na sucho oraz przy użyciu specjalnych szczoteczek. Lekkie zabrudzenia usuniesz modelami z miękkim włosiem. Śladów z błota można pozbyć się szczoteczką o gumowych wypustkach. Z kolei korzystając ze ze specjalnych pianek do skóry szorstkiej usuniesz mocne zabrudzenia. Pamiętaj jednak, aby nie czyścić butów na mokro i nie suszyć ich przy kaloryferze lub suszarką. Do zabezpieczenia skóry zamszowej przed wilgocią i brudem używaj tylko specjalnych sprayów i nakładaj je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.